Poradnictwo psychologiczne

                                              POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY (NVC)         

 

Jest to metoda komunikacji, która umożliwia nawiązanie kontaktu opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co w efekcie zaspakaja potrzeby rozmówców w sposób pokojowy – stąd w nazwie słowa „bez przemocy”.

Marshall Rosenberg, twórca NVC, stworzył model 4 kroków, który sprzyja nauce nowego sposobu porozumiewania się i ułatwia nawiązanie kontaktu. Dzięki niemu możemy krótko i jasno przekazać to, co jest dla nas ważne.

Model opiera się na łączeniu obserwacji – faktów (1 krok) z naszymi uczuciami (2 krok) i potrzebami (3 krok), świadomym ich wyrażeniu oraz sformułowaniu jasnej, konstruktywnej prośby (4 krok). Intencją wypowiedzi jest porozumienie uwzględniające potrzeby obu stron.

Symbolami Porozumienia Bez Przemocy są żyrafa i szakal.

Język żyrafy, nazywany językiem serca lub językiem współczującym, to język uczuć i potrzeb. Żyrafa mówi o sobie i o tym, co czuje. W czasie rozmowy nastawia się na słuchanie drugiego i bycie przez niego usłyszanym. Potrafi dotrzeć do swoich i cudzych potrzeb, zarówno tych zaspokojonych, jak i niezaspokojonych. Żyrafa wyraża siebie jasno i szczerze. Mówi „nie”, kiedy myśli „nie”. Mówi „tak”, kiedy myśli „tak”. Odnosi się z szacunkiem i empatią do drugiego człowieka.

Język szakala przepełniony jest oceną, krytyką, porównywaniem, analizowaniem. Szakal w czasie rozmowy posługuje się etykietami („dzieci i ryby głosu nie mają”), stereotypami („kobiety są fatalnymi szefami, bo kierują się emocjami”), uogólnieniami („mężczyźni już tak mają”). Straszy karami („jeśli dostaniesz jedynkę, nie pójdziesz do koleżanki na noc”) lub kusi nagrodami („jeśli zjesz cały obiad, dostaniesz ciastko”). Szakal oczekuje, że inni spełnią jego żądania. Jeśli tak się nie dzieje, powstaje konflikt. „Musisz”, „powinieneś”, „to twój obowiązek” – to najczęstsze hasła szakala.

 

Poniżej znajdują się linki do filmów dokładniej przedstawiających metodę porozumiewania się bez przemocy:

FILM: WPROWADZENIE DO NVC

źródło: https://youtu.be/X9KMnbrS3B8

FILM: STOSOWANIE NVC

źródło: https://youtu.be/7v3akfqLkgk   

 

 

     Więcej informacji dotyczących stosowania Porozumienia bez przemocy znajdziecie Państwo na poniższych grafikach oraz w filmach:

Warto pamiętać, że świat i język żyrafy ukierunkowany jest na potrzeby, natomiast poprzez świat i język szakala wyrażamy jedynie nasze oczekiwania. W praktyce prowadzi to do zupełnie odmiennych konsekwencji ...

Dla przypomnienia, model komunikowania się według Porozumienia bez przemocy składa się z połączenia czterech elementów. Pierwszym z nich jest dokonanie obserwacji pod kątem samych faktów (bez oceniania tego, co widzimy):

Następnie uwagę kierujemy na uczucia, które wywołuje w nas to, co widzimy:

Trzeci krok to otwarte wyrażenie naszych potrzeb wynikających z tego, co przeżywamy:

Na koniec - w sposób jasny i konkretny - przedstawiamy drugiej osobie naszą prośbę:

Rozmowy z twórcą NVC M. Rosenbergiem  (napisy polskie):

Wprowadzenie: https://youtu.be/Q-Si2l8-jxo

1) https://youtu.be/H5pVaQi21gQ

2) https://youtu.be/Yqi93pOJDsA

3) https://youtu.be/fONkFtEnw40

4) https://youtu.be/3g5UlOsq6qA

Polecane książki:

M.B. Rosenberg „W świecie porozumienia bez przemocy”

M.B. Rosenberg „Porozumienie bez przemocy. O języku serca”

M.B. Rosenberg „Wychowanie w duchu empatii

Z.A. Żuczkowska „Dialog zamiast kar”

S. Hart, V. Kindle Hodson „Szanujący rodzice szanujące dzieci”

I. Holler „Porozumienie bez przemocy. Ćwiczenia”

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tą metodą i wypróbowania w różnych codziennych sytuacjach!

oprac. psycholog Joanna Wieczerzak

 

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Kościuszki 10 55-100 Trzebnica
 
tel. 71 387-05-96 tel. 71 387-06-70
 
Kontakt SMS dla Osób Niesłyszących:
509-499-809
 
pcpr@pcpr.trzebnica.pl
Link do platformy epuap
home linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content