Wsparcie dla nastolatków

Warto pamiętać, że nastolatek i tak znajduje się już w niełatwym okresie rozwoju, sam proces dorastania jest dla niego emocjonujący i nieprzewidywalny, przez co może czuć się zagubiony.

Dodatkowo obecna sytuacja, a przede wszystkim przedłużająca się kwarantanna, może być dla nastolatka, który potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, szczególnie stresująca i trudna do zniesienia.

Jak postępować w relacji z nastolatkiem?

  • Nie warto straszyć nastolatka chorobą, bo zapewne uważa, że jest nieśmiertelny, co w pewnym sensie jest normalne w tym wieku. Argumenty, iż może umrzeć lub zachorować raczej do niego nie trafią.
  • Pomóc może rozmowa o odpowiedzialności, o wyjątkowej roli, jaką może spełnić przestrzegając zaleceń służb sanitarnych, a w ten sposób uchronić wiele osób (np. rodziców, rodzeństwo lub dziadków) przed utratą zdrowia lub nawet śmiercią.
  • Ważne jednak, by nie bagatelizować lęków nastolatka i pamiętać, że „obojętny” stosunek prezentowany przez niego na zewnątrz może być tylko pozorny.
  • Poza nauką, zapewnić nastolatkowi czas dla siebie, bo może tego potrzebować
  • Pozwolić również na dłuższe niż zwykle spędzanie czasu przy komputerze, który teraz służy już nie tylko do nauki, ale także nawiązywania relacji oraz utrzymywania kontaktu ze znajomymi i „światem”.
  • Warto zastanowić się albo zapytać nastolatka, co moglibyście robić wspólnie (np. oglądanie filmów bądź starych zdjęć, gry planszowe, gotowanie, pieczenie, szycie itp.)

Zaproponować również, że możecie wspólnie śledzić informacje o bieżącej sytuacji pojawiające się w mediach i rozmawiać o nich

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Kościuszki 10 55-100 Trzebnica
 
tel. 71 387-05-96 tel. 71 387-06-70
 
Kontakt SMS dla Osób Niesłyszących:
509-499-809
 
pcpr@pcpr.trzebnica.pl
Link do platformy epuap
home linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content