Od 1 stycznia dorosłe osoby, które mają status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności; orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS; orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia mogą ubiegać się o świadczenie wspierające.
Aby otrzymać takie świadczenie należy w pierwszej kolejności zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, by uzyskać decyzję dotyczącą poziomu potrzeby wsparcia.
Aby złożyć wniosek o świadczenie wspierające, konieczne jest posiadanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o tę decyzję należy skierować do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON) właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu.
Wniosek powinien być złożony w formie papierowej według ustalonego wzoru, wraz z załączonymi dokumentami:
- Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem,
- Kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
- Dokument potwierdzający status opiekuna prawnego, kuratora osoby z niepełnosprawnością lub osoby reprezentującej ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych (jeśli dotyczy),
- Upoważnienie do reprezentowania pełnoletniej osoby z niepełnosprawnością (jeśli dotyczy).
Poniżej formularz wniosku oraz kwestionariusz samooceny..
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem