W siedzibie Starostwa Powiatowego w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1 dnia 27 września 2016 roku odbyło się szkolenie z zakresu szkodliwości stosowania przez młodzież i dzieci substancji psychoaktywnych, nazywanych potocznie „dopalaczami”, zorganizowane z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy, we współpracy z trzebnickim Starostwem Powiatowym. Nadrzędnym celem spotkania była maksymalizacja prewencji zażywania dopalaczy przez nieletnich przebywających w pieczy zastępczej na obszarze powiatu trzebnickiego.
Motywem przewodnim szkolenia było zapoznanie, bądź powiększenie już istniejącej wiedzy, osób sprawujących funkcję rodzin zastępczych na obszarze powiatu trzebnickiego z tematyką stosowania psychoaktywnych środków odurzających. Dodatkowo na szkolenie zaproszony został Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w Obornikach Śl. wraz z wychowawcami i pedagogiem, jak również dyrektorzy i pedagodzy szkół w obszaru gminy Oborniki Śl., do których uczęszczają wychowankowie ww. Domu Dziecka.
Szkolenie przeprowadzone zostało przez Panią Hannę Jędrzejewską, terapeutę uzależnień z Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Monar” w Lesznie, która przybliżyła zebranym nie tylko podstawową wiedzę na temat rodzajów i skutków zażywania dopalaczy, ale szeroko omówiła symptomy, które wskazują na ich zażywanie oraz objaśniła w jaki sposób powinni reagować rodzice/opiekunowie w przypadku wyraźnego podejrzenia odurzenia nieletnich.
Dodatkowy wkład w powyższe spotkanie wniosła Pani Anna Cisak, Starszy Inspektor Straży Miejskiej w Trzebnicy, która poszerzyła wykład o praktyczne informacje dotyczące stricte Gminy Trzebnica, podkreślając zarazem fakt, iż poziom styczności z narkotykami i tzw. dopalaczami kształtuje się niemal identycznie zarówno w mieście Trzebnica, jak i na terenach wiejskich przynależnych do Gminy Trzebnica. Ów fakt potwierdza olbrzymią łatwość rozpowszechniania i zagrożenie zażywania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież, a tym samym generuje konieczność podejmowania kolejnych działań na rzecz prewencji i uświadamiania społeczności lokalnej w powyższym zakresie.